Maca je stará léčivá bylina, z níž se využívá zejména kořen podobný ředkvi. Maca, nebo také Lepidium meyenii roste v peruánských Andách a je známa již více než 2000 let. Roste ve výšce asi 4 až 5 tisíc metrů. Maca je hlízovitá rostlina patřící do čeledi Brassicaceae, její kořen má barvu podobnou bramboru a nasládlou chuť.

· Přírodní adaptogen.

· Pro muže i ženy.

· Podpora sexuální výkonnosti a plodnosti.

· Zdroj tělesné ale i duševní energie.

Maca (Lepidium meyenii Walp / Řeřicha peruánská / Peruánský ženšen) je rostlina, která roste ve vysokých nadmořských výškách v pohoří And v Peru. Daří se jí i při silnému větru, mrazu či vysokým teplotám.

Prožívá nasáváním živin (minerály, vitamíny, aminokyseliny) ze skalnaté půdy.

Říká se, že dodává energii, zvyšuje výkonnost mozku, vytrvalost (při sportu i sexu), zvyšuje výdrž, libido, plodnost a zlepšuje celkový zdravotní stav. Vyrovnává hladinu hormonů (u mužů i žen), snižuje stres a úzkost. Stabilizuje náladovost a deprese. Zlepšuje zdraví zubů a kostí, posiluje vlasy a snižuje jejich vypadávání. Zmírňuje příznaky menopauzy a PMS. Jelikož kořen Maca je dobře známý, že pomáhá s hormonální rovnováhou, která často přispívá ke zlepšení symptomů PMS a menopauzy, to se spojuje také s kontrolou hladin estrogenu u žen s PCOS (polycystických ovariální syndrom). Kromě toho kořen Maca čistí pleť od akné a skvrn, napomáhá rychlejšímu hojení ran.

MACA JE BOHATÁ NA VITAMÍNY B, C, E, VÁPNÍK, ZINEK, ŽELEZO, HOŘČÍK, FOSFOR A AMINOKYSELINY.

Hlíza nacházející se mezi kořeny a stopkou může mít různou barvu- krémovou, žlutou, červenou, zelenou, modrou, fialovou nebo černou.

Kontraindikace při používání kořene Maca:

Nepoužívejte ho, pokud jste těhotná nebo kojící. Nepoužívejte ho, pokud máte rakovinu spojenou s hormony.

Používejte ho opatrně, pokud máte problémy se štítnou žlázou. Světlejší kořen potlačuje přijímání jódu, zatímco tmavý obsahuje jód ve své přirozené formě. Pokud ho začínáte požívat, začněte s menším množstvím, ne více než ½ – 1 čajovou lžičku denně! Průměrná denní dávka je 1 polévková lžíce. Bere se několik dní po sobě, po kterých následuje několik dní abstinence. Nadměrná konzumace může narušit hladinu hormonů ve vašem organismu.

Už první Španělští badatelé v jižní Americe si všimli, že Maca napomáhá zvyšování plodnosti a má i povzbuzující účinek. Od té doby si udržuje reputaci i díky zvyšování energie. Co je ale zajímavé, v porovnání s čajem nebo kávou, Maca “netlačí” na nadledvinky. Toto zvyšování energie Macou dříve je rovnoměrné a trvalé. Tvrdí se, že Inští bojovníci konzumovali Macu vždy před bojem, aby si tak zlepšili zdatnost. Nedávné studie prokázaly, že Maca zvyšuje výdrž ve vytrvalostních závodech a pomáhá budovat svalstvo. Jsou i uživatelé, kteří jsou profesionální a poloprofesionální atleti a doslova básní o tom, jak Maca podporuje jejich optimální výkon.

V různých individuálních testech prokázala Maca pozitivní výsledky i na snižování příznaků syndromu chronické únavy. Mezi původní peruánskou populací byla Maca tradičně považována za silné afrodiziakum. Maca působí na zvýšení libida u mužů a žen. Jedna studie prokázala, že Maca může pomoci mužům překonat neplodnost Nejvíce zdokumentovaným tradičním použitím Macy je na zvyšování plodnosti tak u lidí i u zvířat. Inčtí farmáři ji používali už před tisíci lety na zvětšení jejich statků. Přesněji se prokázalo, že černá Maca zvyšuje počet spermií a jejich objem. Rovněž bylo prokázáno, že červená Maca vyrovnává ženský hormonální systém a ovulační cyklus. Tyto účinky mohou souviset i s přítomností aktivních aromatických isothiokyanáty v Mace.

MACA NA REGULACI HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY

Maca obsahuje množství aminokyselin, které jsou stavebními jednotkami hormonů. Výzkum potvrdil, že pravidelná konzumace Macy může vyvažovat hormony u mužů a stejně i u žen. Maca neobsahuje hormony, ale stavební jednotky z nichž jejich tělo dokáže vyrobit. Jelikož hormony ovlivňují množství aspektů zdraví, vyvážený a zdravý endokrinní systém může vést k mnoha zdravotním zlepšením.

MACA K LÉČBĚ DEPRESE

Pravidelně konzumována Maca pozdvihuje emocionální náladu. Je to pravděpodobně díky působení bohaté výživy uvnitř kořene, kombinované s jeho schopností vyrovnávat hormony a díky jedinečným sloučeninám, které se nazývají macamidy. Nedávno bylo ve dvou studiích prokázáno, že Maca snižuje skóre v sobě hodnotících škálách deprese a úzkosti.

MACA KE ZMÍRNĚNÍ ÚZKOSTI A STRESU

Jedno z nejzajímavějších tradičních využití Macy je, že byla přídavkem speciálních čajů během tanečních ceremoniálů, aby pomohla nabudit a zároveň uvolnit účastníky. Poslední studie také hovoří o tom, že pozitivní vlivy Macy na náladu vedou ke snížení sebe vnímané úzkosti a stresu. To dělá Macu velmi jedinečnou i v tom smyslu, že zvyšuje energii  aby způsobily jakéhokoliv druhu stresu.

MACA NA MENOPAUZU

Jedním z nejčastějších důvodů užívání Macy peruánské je to, že zmírňuje příznaky menopauzy. Mnoho uživatelek zaznamenalo výrazné snížení návalů horka a nočního pocení právě po pravidelném užívání Maca prášku. To je díky úžasné schopnosti Macy vyrovnávat hladinu hormonů.

MACA NA ZDRAVOU MYSL A SOUSTŘEDĚNÍ

Díky schopnosti dodávat energii a povzbuzující účinek, Maca také podporuje zdravou mysl i schopnost soustředit se. Když máte více práce v kanceláři nebo ve skladu, dejte si extra dávku Macy. Dokážete se tak lépe soustředit na práci a zároveň jasně myslet. Pro tento účel se doporučuje červená Maca a černá Maca.

MACA PRO LEPŠÍ PAMĚŤ A SNADNĚJŠÍ UČENÍ

Experimentální studie (v experimentálních modelech se zvířaty) potvrzují, že černá odrůda Macy má blahodárné účinky na učení a paměť. Černá Maca zlepšuje učení a paměť více než Maca jiné barvy. Maca je bezpečná pro děti i dospělé a je výbornou součástí studentské stravy.

MACA NA ZLEPŠENÍ KREVNÍHO OBĚHU

Jedna z nejzajímavějších vlastností Macy je, že viditelně zlepšuje krevní oběh a tím snižuje anémii a urychluje dobu hojení ran. Lidé, kteří se léčí na krevní tlak, by měli pozorně sledovat, když začnou konzumovat Macu, protože ta jim ho může snížit.

MACA NA RŮST VLASŮ

Na toto téma nebylo dosud provedených mnoho výzkumů, ale tradičně byla Maca využívána na stimulaci růstu vlasů a rovněž na prevenci jejich ztráty.

MACA NA AKNÉ

V situacích kde akné souvisí s nerovnováhou hormonů, může být konzumace Macy stejně účinná jako klasická léčba akné. Samozřejmě, protože Maca je potravina s dosud neobjevenými vedlejšími účinky, je pro tělo mnohem jednodušší zpracovat ji než léky na akné založené na chemické bázi. Mnozí uživatelé hlásili pozitivní výsledky při užívání kořene Maca na akné .

MACA NA ZLEPŠENÍ TÓNU PLETI

Běžná zpětná vazba od uživatelů se týká i vylepšení tónu jejich pleti při pravidelném požívání Macy. Je to pravděpodobně díky silnému nutričnímu obsahu a schopnosti Macy vyvažovat hormony.

MACA NA SILNÉ ZUBY A KOSTI

Všechny barevné druhy Macy se spojují se zvýšením hustoty kostí. Je to zapříčiněno zřejmě vysokým poměrem bio dostupného kalcia. Konkrétně u černé Macy se v testech z roku 2009 zjistilo zvyšování hustoty kostí a jejich pevnosti.

MACA NA NABRÁNÍ SVALOVÉ HMOTY (CELKOVÉ VÁHY)

Jeden z trendů je, že se prodává stále více a více Maca produktů naturálním kulturistům a atletům. Vznikl proto i průzkum zaměřený na účinky konzumace Macy spojené s posilováním a atletikou.

MACA NA OSTEOPORÓZU

Nedávný výzkum provedený na myších s ovarectomiou (s odstraněnými vaječníky) potvrdil, že Maca vylepšuje stav tak osteoporózy stejně jako osteoartritidy.

MACA NA ŠTÍTNOU ŽLÁZU

Maca prokazatelně stimuluje funkci štítné žlázy a je to pravděpodobně způsobeno schopností Macy vyvažovat hormony. Maca obsahuje jód, který může ovlivnit funkci štítné žlázy.

MACA NA VYLEPŠENÍ KŘIVEK

Pravidelné užívání Macy může vylepšit ženské křivky, ale jen za předpokladu, že ji zkombinujete s vhodným cvičením. Zpětná vazba od uživatelů včetně i několika naturálních kulturistů je, že Maca jim opravdu pomáhá vyformovat jejich křivky. Může se stát, že všechny úspěchy jsou výsledkem cvičení a ne Macy? Je to nepochybně možné, ale Maca může jednoznačně pomoci.

ÚČINKY MACY NA ŽENY

Hlavní důvody proč ženy konzumují Macu:

ÚČINKY MACY NA MUŽE

Hlavní důvody proč muži konzumují Macu: