Co je Cordyceps a proč je v čínské medicíně takový vzácný?

Na světě existují poklady medicíny, které lidé v západním světě neznají, ale v tradiční čínské medicíně jejich hodnotu znají již dlouhou dobu a vyvažují je zlatem. Přesně takovým pokladem je i houba Cordyceps. Proč je tak vzácná? 

Cordyceps
 je považován za léčivou houbu, která zvyšuje energii, stimuluje imunitní systém a působí jako celkové tonikum na tělo. Je to jedna z více slavných čínských hub, která získala pozornost na Západě za posledních několik desetiletí. V Číně a Tibetu se používá více než 1200 let pro jeho léčivé účinky. Číňané věří, že působí léčivě na všechny onemocnění a je oficiálně uznávaný Čínskou a Tibetskou tradiční medicínou . Jeho výskyt v moderní medicíně jeho účinek také potvrzuje (tato tvrzení nebyla ohodnoceny Státním ústavem pro kontrolu léčiv a potravin, protože produkt není určen k diagnostikáci, léčbu a prevenci nemocí.)


Proč je Cordyceps tak vzácný? Divoký Cordyceps sinensis roste na jednom místě – na tibetské plošině. Jedná se o vysoce položenou oblast, která pokrývá části Tibetu, Číny, Indie, Nepál, a Bhutan. Houba je ukryta pod zemí, takže se objeví v trávě jako tenká, hnědá tyčinka. Lidé, kteří sbírají divoký Cordyceps, to nedělají pro zábavu, ale pro peníze. Sběr Cordycepsu je velmi důležitým zdrojem příjmů pro lidi žijící ve venkovských osadách v Tibetu. Jako houba roste v popularitě, ale roste i v ceně. Zvýšená poptávka způsobila výrazné zvýšení cen za Cordyceps. Je opravdovým klenotem. 

Účinně posiluje ledviny, ve kterých máme ukrytou životní energii. Není mnoho produktů v tradiční čínské medicíně, které doplňují a rozhojňují esenci ledvin, aniž by zároveň přitom neoslabovaly jiné orgány. Cordyceps tyto vlastnosti splňuje a vzhledem ke svým neobyčejným schopnostem regeneruje náš organismus, vyčerpaný buď nemocemi, léky nebo fyzickou či duševní prací (doslova našemu tělu dobíjí baterky). Stejně i pro zdravého člověka je vhodný pro udržování zdraví. V Číně se totiž Cordyceps užívá i všude tam, kde západní medicína nasazuje léky nejtěžšího kalibru jako jsou hormonální kortikoidy. Kromě toho pomáhá při dýchacích onemocněních – bronchitidě, pneumonii, astmatu,tuberkolóze, kardiovaskulárních onemocněních, ateroskleróze, infarktu, cystitidě a celkové slabosti. Jeho účinky pomáhají i při onemocnění jater a nemocech krve (při Verlhofova nemoci). Pomáhá i při  autoimunitních onemocněních, revmatismu, hypoimunních stavech a dokonce i při chřipce. Je důležitý i pro celkovou detoxikaci organismu