Kadidlovník pilovitý (Boswellia serata) je strom, který nevyniká svým vzhledem, ale pod jeho kůrou se ukrývá cenná pryskyřice – kadidlo. Kadidlo (olibanum nebo frankincense) je vonná pryskyřice, která se používá v kombinaci s myrhou a balzámem a při pálení vydává kořeněnou vůni. Využívá se často při různých náboženských obřadech i při meditacích.

Své neodmyslitelné místo měla pryskyřice kadidlovníku již ve starověku, kdy se používala na balzamování a při obřadech. Ale její léčivý potenciál využívali i staří Egypťané, tradiční indická či ajurvédská medicína.

V dnešní době jsou kadidlovník a kadidlo považovány jako výživový doplněk, který pomáhá při řadě civilizačních chorob. Extrakt z pryskyřice kadidlovníku obsahuje mnoho účinných látek, jako jsou terpeny, ale hlavně boswellové kyseliny, které jsou známé pro své protizánětlivé a dezinfekční vlastnosti. Boswellové kyseliny mají srovnatelný efekt s kyselinou acetylsalicylovou v aspirinu, ale nedráždí trávicí trakt a neředí krev.

Nejdůležitější účinnou látkou kadidla je 11-keto kyselina boswellová KBA a AKBA, která inhibuje enzym 5-lipooxygenázu a tím předchází onemocněním srdce, mrtvici, onkologickým onemocněním a také Alzheimerově chorobě.
 

Mnohé vědecké studie se zaměřují na možnost léčení artritidy a osteoartritidy kyselinou boswellovou. Ta působí v těle podobně jako nesteroidní antirevmatika, ale protože neinhibuje produkci cyklooxygenázu-1 (COX-1), nemá dráždivé a poškozující účinky na sliznice, které způsobuje dlouhodobé užívání nesteroidních antirevmatik.
 

Protizánětlivý účinek kyseliny boswellové je epigenetický. To znamená, že kyselina boswelová ovlivňuje aktivaci a deaktivaci genů, které způsobují zánětlivé procesy.

Kadidlovník pilovitý se využívá k léčbě artrózy, artritidy a otoků kloubů. Potlačuje zánětlivé střevní onemocnění a výborně se osvědčila při chronických průjmech. Pomáhá na záněty zubů, kořenů a dásní.
 

Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a zamezuje ukládání lipidů na stěny tepen, čímž chrání kardiovaskulární systém. Boswellia blahodárně působí také na astma. Ukázalo se, že chrání i mozkové buňky před zničením.

Kyselina boswellová povzbuzuje činnost lymfatického systému, což ocení ženy, které trápí celulitida.

Z kosmetického hlediska je velmi důležitý pozitivní účinek extraktu Boswellia na pleť. Vyhlazuje drobné vrásky, navrací pleti pružnost a redukuje produkci kožního mazu.

Literární zdroje:

Simla B. 2005. Phytochemical investigations on Boswellia species. Dissertation. University of Hamburg, Germany. Pp.256

Paul M. 2012. Chemotaxonomic investigations on resin of the frankiscense of Boswellia serrata. Dissertation. Saarland University, Germany. Pp. 245

Tucker AO. 1986. Frankincense and Myrrh. Economic Botany 40(4):425-433

Safayhi H, Mack T, Sabieraj J, Anazodo MI, Subramanian LR, Ammon HP. 1992. Boswellic acids: novel, specific, nonredox inhibitors of 5-lipoxygenase. J Pharmacol Exp Ther 261(3):1143- 1146.

Ernst E. 2008. Frankincense: systematic review. BMJ 337:a2813

Ammon HP. 2006. Boswellic acids in chronic inflammatory diseases. Planta Med 72(12):1100-1116.

Shah BA, Qazi GN, Taneja SC. 2009. Boswellic acids: a group of medicinally important compounds. Nat Prod Rep 26(1):72-89.